Jeszcze Trochę o Wietrze

Jeszcze Trochę o Wietrze

utworzone przez | mar 5, 2015 | Słonce w żaglach | 0 komentarzy

Siła wiatru, bryza, wiatr spadowy – też w dwóch słowach…

Powietrze przemieszczając się od obszarów wyższego ciśnienia do obszarów o niższym ciśnieniu tworzy wiatr. Obrót ziemi sprawia, że wiatry na półkuli północnej skręcają w prawo, a na południowej w lewo.  Siła wiatru jest tym większa im jest większy gradient (różnica) ciśnień na określonym obszarze.
rys. A - bryza morska :: rys. B bryza lądowa

rys. A – bryza morska :: rys. B bryza lądowa

Na szkicach układu barycznego mocniejszego wiatru możemy się spodziewać tam, gdzie izobary są blisko siebie. Im bliżej, tym mocniej dmuchnie. W komunikatach pogodowych podawana jest sytuacja baryczna na znaczny obszar, skąd można w dużym przybliżeniu wywnioskować rodzaj pogody jaka nas czeka w najbliższych dniach. Oczywiście do ustalenia prognozy potrzeba dużo więcej czynników i danych i to warto zostawić zawodowym służbom meteorologicznym. Na siłę i kierunek wiatru mają również wpływ uwarunkowania lokalne. Zjawisko bryzy morskiej występuje w pobliżu granicy pomiędzy dużym obszarem lądu i dużym obszarem wody. Zjawisko wywołane jest stopniem nagrzania powietrza nad lądem i wodą. Nad wodą powietrze nagrzewa się wolniej, przez co , to cieple z nad lądu rozszerza się i tworzy się tam „mini” wyż. Masa powietrza zaczyna wędrować z lądu w stronę morza. Późnym wieczorem sytuacja się odwraca. Zjawisko to nasila się wraz z przybliżaniem do równika, gdzie może osiągnąć nawet 50 B. Jak do tej siły dodamy wiatr, który zapowiadają służby meteo na dany (przeważnie dużo większy obszar) to może się okazać, że nagle wieje nam 80B! Wystarczy odejść w morze. Bryzy występują do kilku mil w morze, dlatego nie ma ich w zapowiedziach meteo. Innym przypadkiem wystąpienia wiatrów lokalnych są rejony, gdzie w pobliżu akwenów wodnych są góry wznoszące się co najmniej na wysokość kilkuset metrów. Rankiem wschodnia część góry zostaje oświetlona przez słońce i ogrzana. Ciepłe powietrze wędruje ku górze zasysając kolejne jego masy z dołu. Zaczyna wiać w stronę brzegu. Może zajść inna sytuacja. Jesteśmy po stronie zacienionej i z drugiej strony góry zachodzi zjawisko przed chwilą opisane. Jego ciąg dalszy przedstawia się następująco. b-wGorące powietrze dociera do szczytu, przestaje się ogrzewać, i zaczyna powoli opadać. Na zacienionej części góry traci temperaturę i zaczyna spadać coraz szybciej. Im wyższa góra, tym więcej nabierze prędkości u swoich stóp Wiatry spadające noszą nazwę wiatrów katabatycznych; te wznoszące anabatycznych. Owe zjawisko powoduje też pojawienie się mini chmur nad grzbietem. Chmury te po przebyciu max kilku mil zanikają. Mówi się, że góra dymi. Wędrując po morzach południowych pojawienie się takich „dymów” na widnokręgu wskazuje położenie wysp. Wiatry spadowe mogą osiągnąć siłę sztormu! Miejsca opisane powyżej są opisane w locji. Trzeba czytać zanim się popłynie na akwen.  

Już dziś zaplanuj swój urlop na Mazurach!

Witold Bawołek
Witold Bawołek
2023-08-06
Domek super. Mili właściciele. Widoki na jezioro mega!!!
Goshia Zdziebłowska
Goshia Zdziebłowska
2023-06-11
Właśnie wróciliśmy z pobytu w Marina Bajana. Polecamy z czystym sercem, spokój, cisza, bardzo dobrze wyposażone domki, mega wygodne materace, bardzo cenimy bawełnianą pościel, dostęp do w pełni wyposażonej tawerny z grillem!, prywatnego pomostu, kajaków i rowerów. Do tego Pan Wojtek (gospodarz) organizuje rejsy repliką parostatku, które bardzo polecamy. Statek jest bardzo komfortowy, z toaletą na pokładzie! To nie jest zwykła wycieczka – naprawdę wiele stracicie, jak nie skorzystacie  Ze Starych Sadów do Mikołajek jest zbudowana nowa ścieżka pieszo-rowerowa, bardzo malownicza, polecamy ją szczególnie w porze zachodu słońca. Rezerwując w ostatniej chwili domek nie spodziewaliśmy się, że będzie tak fajnie. Całość przerosła nasze oczekiwania. Z Panią Basią można wszystko załatwić, Pan Wojtek w razie problemów przybędzie na pomoc, czuliśmy się jak w domu, bezpiecznie i rodzinnie.
Agnieszka Wasiłek
Agnieszka Wasiłek
2022-08-25
Przepiękna replika parostatku, organizacja rejsu na najwyższym poziomie. Cudowny, zabawny i bardzo cierpliwy Pan Wojtek, który zorganizował na rejs marzeń, chociaż miał trudną załogę (same kobiety). Z wielką przyjemnością i czystym sumieniem mogę polecić to miejsce. Na pewno będę chciała tam wrócić, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotyka się takich gościnnych, troskliwych i wspaniałych ludzi;)
Paweł Międlar
Paweł Międlar
2021-08-26
Rewelacyjne miejsce! Przestronny, wyposażony we wszystko, przede wszystkim gustownie urządzony domek nad zachodnim brzegiem Jeziora Tałty. Z zadaszonego tarasu rozciąga się wspaniały widok na wodę, inaczej smakuje śniadanie w takich okolicznościach! Marina Bajana to nie tylko widok, to także dostęp do jeziora - spod domku spacerkiem kilkanaście metrów w dół. Gospodarze przygotowali małe kąpielisko przy pomoście. Cumują przy nim kajaki i motorówki, do dyspozycji rzecz jasna. Ale oko przyciąga przede wszystkim spacerowy stateczek "Melanie", replika parostatku z 1905 roku. W ramach pobytu skorzystamy z kilkugodzinnego rejsu w kierunku jeziora Szymon (mijamy trzy kanały - taki przedsmak szlaku Wielkich Jezior Mazurskich). Bardzo spokojna okolica, fajne trasy spacerowe i rowerowe (Stare Sady - Jora Wielka - Cudnochy - Faszcze - Nowe Sady). Idealne dla tych, którym przeszkadza nieco zgiełk zatłoczonych Mikołajek. Ale... do miasteczka, któremu szefuje Król Sielaw, zajrzeć trzeba (Muzeum Reformacji Polskiej, Wioska Żeglarska, nieczynna stacja PKP, urocza ulica Michała Kajki) - a to tylko rzut kamieniem! To także świetny punkt wypadowy na południowe, północne i wschodnie Mazury. Uprzejmi, uczynni i uśmiechnięci gospodarze są wartością na pewno dodaną, mają spory warzywniak z pomidorami etc. i do woli pozwalają korzystać! Obok domku stylowa tawerna - letnia kuchnia z miejscami do upichcenia, zjedzenia czy biesiadowania - co kto lubi. Żal odjeżdżać...
Anna Kozłowska
Anna Kozłowska
2021-06-18
Cisza, spokój, super właściciele
Damian Jeziorkowski
Damian Jeziorkowski
2020-07-18
Cisza, spokój, właścicielka przemiła. Natomiast replika parostatku oraz jej kapitan rewelacja! Polecamy miejsce!
Marcin Sosnowski
Marcin Sosnowski
2020-07-07
Super cisza spokój tylko szkoda że sklepy daleko.