Mgła w Dwóch Słowach

Mgła w Dwóch Słowach

utworzone przez | mar 9, 2015 | Słonce w żaglach | 0 komentarzy

MGŁA -Mówimy o niej wtedy, gdy para wodna zawarta w powietrzu osiągnie stan nasycenia, zaczyna się wykraplać.  W powietrzu pojawiają się cząsteczki wody utrudniające widoczność. Dzieje się to na skutek obniżania temperatury. Temperaturę, w której się ten proces zaczyna nazywamy punktem rosy. Lokalnie dzieje się tak, gdy masy powietrza znad lądu, ogrzane w ciągu dnia przemieszczą się nad wodę. Obniżenie temperatury poniżej punktu rosy spowoduje mgłę. Wiedząc o tym możemy popłynąć dalej w morze. Tam mgły nie będzie.

Może wystąpić jeszcze inne zjawisko. Mianowicie może napłynąć zimne powietrze nad rozgrzany akwen. Woda parując szybko osiąga punkt rosy i może pokryć mgłą znaczny obszar. Zjawisko to może doprowadzić do bardzo gęstej mgły, ograniczając widoczność do kilku metrów.

Rzadko dochodzi do zamglenia , gdy wiatr jest silny. Powietrze wtedy jest wymieszane na znaczną wysokość i zawartość wilgoci w powietrzu jest relatywnie niższa, rzadko osiągając punkt rosy. Operujące słońce nagrzewa powietrze powoduje podniesienie się mgły i albo się ona rozwiewa, bądź też przekształca się w niskie chmury stratus. Bezpośrednim czynnikiem kondensacji pary wodnej jest też ciśnienie atmosferyczne. Jego spadek przyczynia się do zwiększenia tempa zjawiska. W niektórych prognozach pogody podawana jest wartość punktu rosy. Wystarczy śledzić temperaturę, by przewidzieć moment zmniejszenia widoczności.

mgla2

Często przychodzi szybko. Otacza cię i widzisz tyko swój dziób. Brrr.

Należy wtedy przygotować środki do nadawania sygnałów mgłowych, opuścić ruchliwy akwen, przygotować odpowiednie ubranie, przygotować się do wzmożonej obserwacji i nasłuchu, jeżeli mamy radar, to należy go uruchomić, przygotować silnik do natychmiastowego użycia. Zaznaczać pozycję na mapie jak najczęściej. Instalacja AIS i radio musi być włączone, a działanie ekranu radarowego niezawodne. Nie zwalnia nas to od nadawania dźwiękowych sygnałów mgłowych. A najlepiej jest wpłynąć do portu lub stanąć w bezpiecznym miejscu na kotwicy.

I tu zagadka – jakie sygnały dźwiękowe w czasie mgły nadaje jacht żaglowy? Jakie nadają inne jednostki? Tych sygnałów jest kilka. Czy wiesz jak one brzmią? Poszukaj i zapamiętaj. W prawdziwych warunkach trzeba je użyć. Od tego może zależeć  twoje życie.  Jak wtedy postąpić? Odszukaj „Diagram manewrowy Cockrofta”. Po jego analizie i zrozumieniu jesteś „GOŚCIU” we mgle. Prościzna! Powodzenia.

Zapraszam do komentowania i podzielenia się wnioskami z nami wszystkimi.

 

Już dziś zaplanuj swój urlop na Mazurach!

Witold Bawołek
Witold Bawołek
2023-08-06
Domek super. Mili właściciele. Widoki na jezioro mega!!!
Goshia Zdziebłowska
Goshia Zdziebłowska
2023-06-11
Właśnie wróciliśmy z pobytu w Marina Bajana. Polecamy z czystym sercem, spokój, cisza, bardzo dobrze wyposażone domki, mega wygodne materace, bardzo cenimy bawełnianą pościel, dostęp do w pełni wyposażonej tawerny z grillem!, prywatnego pomostu, kajaków i rowerów. Do tego Pan Wojtek (gospodarz) organizuje rejsy repliką parostatku, które bardzo polecamy. Statek jest bardzo komfortowy, z toaletą na pokładzie! To nie jest zwykła wycieczka – naprawdę wiele stracicie, jak nie skorzystacie  Ze Starych Sadów do Mikołajek jest zbudowana nowa ścieżka pieszo-rowerowa, bardzo malownicza, polecamy ją szczególnie w porze zachodu słońca. Rezerwując w ostatniej chwili domek nie spodziewaliśmy się, że będzie tak fajnie. Całość przerosła nasze oczekiwania. Z Panią Basią można wszystko załatwić, Pan Wojtek w razie problemów przybędzie na pomoc, czuliśmy się jak w domu, bezpiecznie i rodzinnie.
Agnieszka Wasiłek
Agnieszka Wasiłek
2022-08-25
Przepiękna replika parostatku, organizacja rejsu na najwyższym poziomie. Cudowny, zabawny i bardzo cierpliwy Pan Wojtek, który zorganizował na rejs marzeń, chociaż miał trudną załogę (same kobiety). Z wielką przyjemnością i czystym sumieniem mogę polecić to miejsce. Na pewno będę chciała tam wrócić, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotyka się takich gościnnych, troskliwych i wspaniałych ludzi;)
Paweł Międlar
Paweł Międlar
2021-08-26
Rewelacyjne miejsce! Przestronny, wyposażony we wszystko, przede wszystkim gustownie urządzony domek nad zachodnim brzegiem Jeziora Tałty. Z zadaszonego tarasu rozciąga się wspaniały widok na wodę, inaczej smakuje śniadanie w takich okolicznościach! Marina Bajana to nie tylko widok, to także dostęp do jeziora - spod domku spacerkiem kilkanaście metrów w dół. Gospodarze przygotowali małe kąpielisko przy pomoście. Cumują przy nim kajaki i motorówki, do dyspozycji rzecz jasna. Ale oko przyciąga przede wszystkim spacerowy stateczek "Melanie", replika parostatku z 1905 roku. W ramach pobytu skorzystamy z kilkugodzinnego rejsu w kierunku jeziora Szymon (mijamy trzy kanały - taki przedsmak szlaku Wielkich Jezior Mazurskich). Bardzo spokojna okolica, fajne trasy spacerowe i rowerowe (Stare Sady - Jora Wielka - Cudnochy - Faszcze - Nowe Sady). Idealne dla tych, którym przeszkadza nieco zgiełk zatłoczonych Mikołajek. Ale... do miasteczka, któremu szefuje Król Sielaw, zajrzeć trzeba (Muzeum Reformacji Polskiej, Wioska Żeglarska, nieczynna stacja PKP, urocza ulica Michała Kajki) - a to tylko rzut kamieniem! To także świetny punkt wypadowy na południowe, północne i wschodnie Mazury. Uprzejmi, uczynni i uśmiechnięci gospodarze są wartością na pewno dodaną, mają spory warzywniak z pomidorami etc. i do woli pozwalają korzystać! Obok domku stylowa tawerna - letnia kuchnia z miejscami do upichcenia, zjedzenia czy biesiadowania - co kto lubi. Żal odjeżdżać...
Anna Kozłowska
Anna Kozłowska
2021-06-18
Cisza, spokój, super właściciele
Damian Jeziorkowski
Damian Jeziorkowski
2020-07-18
Cisza, spokój, właścicielka przemiła. Natomiast replika parostatku oraz jej kapitan rewelacja! Polecamy miejsce!
Marcin Sosnowski
Marcin Sosnowski
2020-07-07
Super cisza spokój tylko szkoda że sklepy daleko.