Mgła w Dwóch Słowach

Mgła w Dwóch Słowach

utworzone przez | mar 9, 2015 | Słonce w żaglach | 0 komentarzy

MGŁA -Mówimy o niej wtedy, gdy para wodna zawarta w powietrzu osiągnie stan nasycenia, zaczyna się wykraplać.  W powietrzu pojawiają się cząsteczki wody utrudniające widoczność. Dzieje się to na skutek obniżania temperatury. Temperaturę, w której się ten proces zaczyna nazywamy punktem rosy. Lokalnie dzieje się tak, gdy masy powietrza znad lądu, ogrzane w ciągu dnia przemieszczą się nad wodę. Obniżenie temperatury poniżej punktu rosy spowoduje mgłę. Wiedząc o tym możemy popłynąć dalej w morze. Tam mgły nie będzie.

Może wystąpić jeszcze inne zjawisko. Mianowicie może napłynąć zimne powietrze nad rozgrzany akwen. Woda parując szybko osiąga punkt rosy i może pokryć mgłą znaczny obszar. Zjawisko to może doprowadzić do bardzo gęstej mgły, ograniczając widoczność do kilku metrów.

Rzadko dochodzi do zamglenia , gdy wiatr jest silny. Powietrze wtedy jest wymieszane na znaczną wysokość i zawartość wilgoci w powietrzu jest relatywnie niższa, rzadko osiągając punkt rosy. Operujące słońce nagrzewa powietrze powoduje podniesienie się mgły i albo się ona rozwiewa, bądź też przekształca się w niskie chmury stratus. Bezpośrednim czynnikiem kondensacji pary wodnej jest też ciśnienie atmosferyczne. Jego spadek przyczynia się do zwiększenia tempa zjawiska. W niektórych prognozach pogody podawana jest wartość punktu rosy. Wystarczy śledzić temperaturę, by przewidzieć moment zmniejszenia widoczności.

mgla2

Często przychodzi szybko. Otacza cię i widzisz tyko swój dziób. Brrr.

Należy wtedy przygotować środki do nadawania sygnałów mgłowych, opuścić ruchliwy akwen, przygotować odpowiednie ubranie, przygotować się do wzmożonej obserwacji i nasłuchu, jeżeli mamy radar, to należy go uruchomić, przygotować silnik do natychmiastowego użycia. Zaznaczać pozycję na mapie jak najczęściej. Instalacja AIS i radio musi być włączone, a działanie ekranu radarowego niezawodne. Nie zwalnia nas to od nadawania dźwiękowych sygnałów mgłowych. A najlepiej jest wpłynąć do portu lub stanąć w bezpiecznym miejscu na kotwicy.

I tu zagadka – jakie sygnały dźwiękowe w czasie mgły nadaje jacht żaglowy? Jakie nadają inne jednostki? Tych sygnałów jest kilka. Czy wiesz jak one brzmią? Poszukaj i zapamiętaj. W prawdziwych warunkach trzeba je użyć. Od tego może zależeć  twoje życie.  Jak wtedy postąpić? Odszukaj „Diagram manewrowy Cockrofta”. Po jego analizie i zrozumieniu jesteś „GOŚCIU” we mgle. Prościzna! Powodzenia.

Zapraszam do komentowania i podzielenia się wnioskami z nami wszystkimi.

 

Już dziś zaplanuj swój urlop na Mazurach!

Wspaniałe miejsce dla tych którzy naprawdę chcą wypocząć. Doskonały punkt wypadowy na wycieczki po Mazurskich jeziorach. Miła, sympatyczna i pomocna obsługa.

Jeśli jedzie się w 8-10 osób, to cały teren jest dla grupy. Obok domków znajduje się bardzo przyjemna tawerna, gdzie można grillować i się bawić. Piękny widok na jezioro.