O Co Chodzi w Tych Chorągiewkach?

O Co Chodzi w Tych Chorągiewkach?

utworzone przez | lut 4, 2015 | Słonce w żaglach | 0 komentarzy

nautical-sailing-flagsKażdy z nas widział niejednokrotnie kolorowe „chorągiewki” pozwiązywane w długie łańcuchy powiewające na wietrze.  Nie każdemu przychodzi do głowy, że może to mieć znaczenie, nie tylko estetyczne. Wielu myśli, że są to bandery* lub flagi* państw zwłaszcza jak powiewają rozpostarte nad pokładami i masztami statków. Nic bardziej mylnego…. Kiedyś, jak jeszcze nie znano łączności radiowej, zapoczątkowano przekazywanie informacji między statkami przy pomocy wywieszania pojedynczych flag, którym przypisano określone znaczenia. Żeby nie mylić ich z banderami zostały tak zaprojektowane, by spełniać taki warunek, co więcej pomyślano o tym, żeby kształt naszytych kawałków materiału się nie powtarzał dzięki czemu daltoniści również mogli odczytać flagę. Flagi zostały nazwane literami alfabetu i jest ich 26 szt. Uzupełnione o cyfry 10 szt. Jedną flagę odpowiedzi i 3  flagi, które pozwalają na zastępowanie „znaków” dublujących się (pierwszyzastępca, drugizastępca, trzecizastępca). Przykład:  Sygnał AA88 wywiesza się:  A + pierwszyzastępca + 8 + trzecizastępca, bo: na drugim miejscu naszego sygnału jest A lecz ta już wisi na pierwszym miejscu i dlatego wieszamy A + pierwszegozastępcę na znak, że teraz dublowana jest flaga z pierwszego miejsca (w tym przykładzie pierwsze A); drugiej ósemki też nie mamy, bo już wisi na trzecim miejscu w naszym sygnale i dlatego powieszenie trzeciegozastępcy  mówi nam, że zdublowany jest też znak z trzeciego miejsca w sygnale – 8.  Czyli AA88 to”A- PIERWSZYZASTĘPCA- 8- TRZECIZASTĘPCA”. Sygnały nadaje się również głosem przez radio, w odpowiedni sposób wymawiając dany ciąg znaków lecz jest to zagadnienie na osobny artykuł o sygnalizacji. Od 1969 roku Międzynarodowa Organizacja Morska  w Londynie przyjęła Międzynarodowy Kod Sygnałowy do stosowania. Sygnały bardzo ważne są jednoliterowe np.: A oznacza „Mam nurka pod wodą” ; sygnały dwuliterowe z dodaną cyfrą dotyczą typowych sytuacji np:.  ZA1 oznacza „Potrzebna łączność po angielsku” czy też UW co znaczy „Życzę wam przyjemnej Podróży”. Na wyposażeniu poważnych jednostek jest  dwujęzyczna książka kodów pod tytułem „Międzynarodowy kod sygnałowy”.  W niej są też opisane procedury związane z nadawaniem i odbiorem sygnałów oraz wszelkie zalecenia z tym związane. Badaczy i ciekawskich odsyłam do publikacji wspomnianej wyżej.

flagi2Flagi kodu sygnałowego stanowią też bardzo często element dekoracyjny. Ale, ale nie tak prosto. Został stworzony specjalny sposób wywieszania flag zwany Galą Flagową. I tak Wielką Galę ustawia się od dziobu poprzez szczyty masztów do rufy w kolejności dwie litery-cyfra, dwie litery -cyfra itd. Początkiem jest specjalna flaga zwana Flagą Kodu i ta powinna dotykać lustra wody. Ostatnią flagą jest flaga, która nam „wyjdzie”. Odległości między flagami dyktowane są długością linek, które te posiadają lecz na potrzeby gali można ich długość nieznacznie zmodyfikować. Mała Gala ustawiana jest od burty prawej do topu najwyższego masztu i do burty lewej. Małą Galę stawiają jednostki w ruchu.

Życie pokazuje, że od tej reguły pojawiają się liczne odstępstwa.  Anglicy na wypadek, że może się trafić np. analfabeta, wymyślili jeszcze jedno fajne usprawnienie – mianowicie litery alfabetu są prostokątami, a CYFRY są flagami w kształcie ściętego stożka.  czyli dwa prostokąty-stożek, dwa prostokąty-stożek itd. do wyczerpania zapasów.

flagi1Jesteście już teraz mistrzami w stawianiu i rozpoznawaniu Gali Flagowej 😉 Proszę przyjrzeć się postawionym galom flagowym w naturze. Od teraz będziecie mogli z daleka ocenić czy stawiali to Żeglarze i wtedy będzie AB1-CD2-EF3…, czy analfabeci, wtedy będzie:  prostokąt-prostokąt-stożek, prostokąt-prostokąt-stożek itd.., czy tez ci ludzie morza, którzy stawianie Gali Flagowej zaczęli  od kubka dobrego RUMU po czym wielokrotnie powtórzyli tą czynność i postawili coś powiązanego i kolorowego.Wtedy może być np: stożek- stożek- stożek- prostokąt- flaga kodu- stożek – prostokąt(ale odwrotnie!)- stożek…, .

Wnioski zostawiam czytelnikom – Wojtek Drewniak.

*Bandera –  flaga państwowa wywieszana na okrętach, statkach handlowych i pasażerskich oraz jednostkach sportowych.

*Flaga – może być państwowa lub narodowa. Flagi powstawały od przełomu XVIII i XIX wieku; wywodziły się z wcześniejszych chorągwi królewskich i państwowych, przejmując ich barwy heraldyczne. Dziś wskazują na państwową przynależność terenu, nieruchomości, statku, samolotu, obszar itp. Flagi kodu nie wskazują państw, stąd należy mówić o nich Flagi Kodu (Sygnałowego). *Chorągiew – przytwierdzony do drzewca płat tkaniny o określonych barwach i godłach, ozdobiony haftem, będący znakiem państwa, miasta, oddziału wojskowego, organizacji społecznej, politycznej, itp. (źródło wikisłownik)  

Już dziś zaplanuj swój urlop na Mazurach!

Witold Bawołek
Witold Bawołek
2023-08-06
Domek super. Mili właściciele. Widoki na jezioro mega!!!
Goshia Zdziebłowska
Goshia Zdziebłowska
2023-06-11
Właśnie wróciliśmy z pobytu w Marina Bajana. Polecamy z czystym sercem, spokój, cisza, bardzo dobrze wyposażone domki, mega wygodne materace, bardzo cenimy bawełnianą pościel, dostęp do w pełni wyposażonej tawerny z grillem!, prywatnego pomostu, kajaków i rowerów. Do tego Pan Wojtek (gospodarz) organizuje rejsy repliką parostatku, które bardzo polecamy. Statek jest bardzo komfortowy, z toaletą na pokładzie! To nie jest zwykła wycieczka – naprawdę wiele stracicie, jak nie skorzystacie  Ze Starych Sadów do Mikołajek jest zbudowana nowa ścieżka pieszo-rowerowa, bardzo malownicza, polecamy ją szczególnie w porze zachodu słońca. Rezerwując w ostatniej chwili domek nie spodziewaliśmy się, że będzie tak fajnie. Całość przerosła nasze oczekiwania. Z Panią Basią można wszystko załatwić, Pan Wojtek w razie problemów przybędzie na pomoc, czuliśmy się jak w domu, bezpiecznie i rodzinnie.
Agnieszka Wasiłek
Agnieszka Wasiłek
2022-08-25
Przepiękna replika parostatku, organizacja rejsu na najwyższym poziomie. Cudowny, zabawny i bardzo cierpliwy Pan Wojtek, który zorganizował na rejs marzeń, chociaż miał trudną załogę (same kobiety). Z wielką przyjemnością i czystym sumieniem mogę polecić to miejsce. Na pewno będę chciała tam wrócić, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotyka się takich gościnnych, troskliwych i wspaniałych ludzi;)
Paweł Międlar
Paweł Międlar
2021-08-26
Rewelacyjne miejsce! Przestronny, wyposażony we wszystko, przede wszystkim gustownie urządzony domek nad zachodnim brzegiem Jeziora Tałty. Z zadaszonego tarasu rozciąga się wspaniały widok na wodę, inaczej smakuje śniadanie w takich okolicznościach! Marina Bajana to nie tylko widok, to także dostęp do jeziora - spod domku spacerkiem kilkanaście metrów w dół. Gospodarze przygotowali małe kąpielisko przy pomoście. Cumują przy nim kajaki i motorówki, do dyspozycji rzecz jasna. Ale oko przyciąga przede wszystkim spacerowy stateczek "Melanie", replika parostatku z 1905 roku. W ramach pobytu skorzystamy z kilkugodzinnego rejsu w kierunku jeziora Szymon (mijamy trzy kanały - taki przedsmak szlaku Wielkich Jezior Mazurskich). Bardzo spokojna okolica, fajne trasy spacerowe i rowerowe (Stare Sady - Jora Wielka - Cudnochy - Faszcze - Nowe Sady). Idealne dla tych, którym przeszkadza nieco zgiełk zatłoczonych Mikołajek. Ale... do miasteczka, któremu szefuje Król Sielaw, zajrzeć trzeba (Muzeum Reformacji Polskiej, Wioska Żeglarska, nieczynna stacja PKP, urocza ulica Michała Kajki) - a to tylko rzut kamieniem! To także świetny punkt wypadowy na południowe, północne i wschodnie Mazury. Uprzejmi, uczynni i uśmiechnięci gospodarze są wartością na pewno dodaną, mają spory warzywniak z pomidorami etc. i do woli pozwalają korzystać! Obok domku stylowa tawerna - letnia kuchnia z miejscami do upichcenia, zjedzenia czy biesiadowania - co kto lubi. Żal odjeżdżać...
Anna Kozłowska
Anna Kozłowska
2021-06-18
Cisza, spokój, super właściciele
Damian Jeziorkowski
Damian Jeziorkowski
2020-07-18
Cisza, spokój, właścicielka przemiła. Natomiast replika parostatku oraz jej kapitan rewelacja! Polecamy miejsce!
Marcin Sosnowski
Marcin Sosnowski
2020-07-07
Super cisza spokój tylko szkoda że sklepy daleko.