Skąd Jest Wiatr?

Skąd Jest Wiatr?

utworzone przez | mar 1, 2015 | Słonce w żaglach | 0 komentarzy

Kilka kolejnych artykułów będzie traktowało o meteorologii. Ale bez obaw, nie będzie to podręcznik akademicki lecz informacje całkowicie podstawowe podane raczej jako ciekawostki. Dadzą one bardzo ogólne pojęcie na temat wiatrów, ciśnienia, powstawania mgieł i chmur etc.

Zdając egzamin na stopnie żeglarskie kandydaci muszą znać te zagadnienia lecz nie każdy musi od razu zdawać egzamin, żeby dowiedzieć się paru fajnych informacji. Jeżeli jakieś zagadnienie wzbudzi Wasze zainteresowanie to proszę o wypowiedź w komentarzu, a postaram się w kolejnych blogach temat opisać.

Zachęcam też do podzielenia się informacjami z Waszej praktyki żeglarskiej dotyczącymi aktualnych opisów – najlepiej z Waszych rejsów. Miłej lektury.

wind-1Skąd jest wiatr?

Znajomość prognozy pogody jest nieodzownym warunkiem poruszania się po morzu. Siłą sprawczą wszelkich zjawisk pogodowych jest energia Słońca. To promieniowanie słoneczne wraz z rocznym obiegiem Ziemi wokół naszej gwiazdy i dobowy obrót Ziemi wokół swojej osi czyni system wiatrów, prądów i dziennych zmian warunków meteorologicznych. Przy powierzchni Ziemi masy powietrza, biorąc sprawę globalnie, poruszają się w pewien stały sposób na całej kuli ziemskiej.

wind-2

1. Ogólna cyrkulacja atmosfery – model uwzględniający ruch obrotowy Ziemi Źródło: strona internetowa – University of Michigan-Ann Arbor, Department of Geological Sciences. Polska wersja ryciny: Mateusz Kamiński.

Lokalnie, na skutek różnic w temperaturach pojawiają się zakłócenia w tych stałych kierunkach stąd zmiany pogody, często nawet duże. Czynnikiem decydującym jest pojawienie się stref wysokiego czy niskiego ciśnienia. Centra niżów i wyży przemieszczają się przeważnie na wschód ku biegunom. Siła Coriolisa powoduje, że na półkuli północnej niżowa cyrkulacja jest przeciwna do wskazówek zegara i do środka a cyrkulacja wyżowa jest zgodna z kierunkiem ruchu zegara i od środka. Na półkuli południowej kierunek rotacji wiatru jest odwrotny.

wind-3

Z lewej kierunek wiatru w niżu na półkuli północnej: z prawej strony układ wyżowy.

wind-4

Kierunek wiatrów w niżu (lewy rys) i wyżu(prawy rys) na półkuli południowej.

Ciśnienie

Wielkość ciśnienia pokazywana przez barometr okrętowy nie jest najważniejszym prognostykiem. Najważniejsze są: tendencja czyli spadek, wzrost bądź brak różnic w ciśnieniu oraz tempo w jakich się te zmiany odbywają. Za średnie ciśnienie zredukowane do poziomu morza przyjmuje się wartość 1013hPa. (760mmHg). Utrzymujące się stałe ciśnienie atmosferyczne nie wróży żadnych zmian siły wiatru. Wahania do 4 hPa w ciągu doby nie mają znaczenia i często są wywołane tylko różnicą temperatur noc-dzień.

Skoki wskazań barometru powyżej tej wielkości świadczą o tym, że jakiś układ baryczny w naszym sąsiedztwie przemieszcza się a takie zjawisko przywodzi wiatr. Siła wiatru zależy bezpośrednio od tempa zmian ciśnienia. Za wielkość alarmową należy przyjąć zmianę ciśnienia o 1hPa na godzinę przez kilka kolejnych godzin. To wróży nadejście sztormowych wiatrów w ciągu najdalej kilku godzin. Najlepiej opuścić morze, a jak jesteś w porcie to nie wychodź.

Latem przejście frontu jest kwestią max. dwóch dób. Po przejściu frontu pogoda się stabilizuje i jeżeli ciśnienie rosło, mamy do czynienia ze słoneczną pogodą, jak malało, będzie padać wróżąc żeglarskie wiatry każdym przypadku.

Opracował: Wojciech Drewniak

Już dziś zaplanuj swój urlop na Mazurach!

Witold Bawołek
Witold Bawołek
2023-08-06
Domek super. Mili właściciele. Widoki na jezioro mega!!!
Goshia Zdziebłowska
Goshia Zdziebłowska
2023-06-11
Właśnie wróciliśmy z pobytu w Marina Bajana. Polecamy z czystym sercem, spokój, cisza, bardzo dobrze wyposażone domki, mega wygodne materace, bardzo cenimy bawełnianą pościel, dostęp do w pełni wyposażonej tawerny z grillem!, prywatnego pomostu, kajaków i rowerów. Do tego Pan Wojtek (gospodarz) organizuje rejsy repliką parostatku, które bardzo polecamy. Statek jest bardzo komfortowy, z toaletą na pokładzie! To nie jest zwykła wycieczka – naprawdę wiele stracicie, jak nie skorzystacie  Ze Starych Sadów do Mikołajek jest zbudowana nowa ścieżka pieszo-rowerowa, bardzo malownicza, polecamy ją szczególnie w porze zachodu słońca. Rezerwując w ostatniej chwili domek nie spodziewaliśmy się, że będzie tak fajnie. Całość przerosła nasze oczekiwania. Z Panią Basią można wszystko załatwić, Pan Wojtek w razie problemów przybędzie na pomoc, czuliśmy się jak w domu, bezpiecznie i rodzinnie.
Agnieszka Wasiłek
Agnieszka Wasiłek
2022-08-25
Przepiękna replika parostatku, organizacja rejsu na najwyższym poziomie. Cudowny, zabawny i bardzo cierpliwy Pan Wojtek, który zorganizował na rejs marzeń, chociaż miał trudną załogę (same kobiety). Z wielką przyjemnością i czystym sumieniem mogę polecić to miejsce. Na pewno będę chciała tam wrócić, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotyka się takich gościnnych, troskliwych i wspaniałych ludzi;)
Paweł Międlar
Paweł Międlar
2021-08-26
Rewelacyjne miejsce! Przestronny, wyposażony we wszystko, przede wszystkim gustownie urządzony domek nad zachodnim brzegiem Jeziora Tałty. Z zadaszonego tarasu rozciąga się wspaniały widok na wodę, inaczej smakuje śniadanie w takich okolicznościach! Marina Bajana to nie tylko widok, to także dostęp do jeziora - spod domku spacerkiem kilkanaście metrów w dół. Gospodarze przygotowali małe kąpielisko przy pomoście. Cumują przy nim kajaki i motorówki, do dyspozycji rzecz jasna. Ale oko przyciąga przede wszystkim spacerowy stateczek "Melanie", replika parostatku z 1905 roku. W ramach pobytu skorzystamy z kilkugodzinnego rejsu w kierunku jeziora Szymon (mijamy trzy kanały - taki przedsmak szlaku Wielkich Jezior Mazurskich). Bardzo spokojna okolica, fajne trasy spacerowe i rowerowe (Stare Sady - Jora Wielka - Cudnochy - Faszcze - Nowe Sady). Idealne dla tych, którym przeszkadza nieco zgiełk zatłoczonych Mikołajek. Ale... do miasteczka, któremu szefuje Król Sielaw, zajrzeć trzeba (Muzeum Reformacji Polskiej, Wioska Żeglarska, nieczynna stacja PKP, urocza ulica Michała Kajki) - a to tylko rzut kamieniem! To także świetny punkt wypadowy na południowe, północne i wschodnie Mazury. Uprzejmi, uczynni i uśmiechnięci gospodarze są wartością na pewno dodaną, mają spory warzywniak z pomidorami etc. i do woli pozwalają korzystać! Obok domku stylowa tawerna - letnia kuchnia z miejscami do upichcenia, zjedzenia czy biesiadowania - co kto lubi. Żal odjeżdżać...
Anna Kozłowska
Anna Kozłowska
2021-06-18
Cisza, spokój, super właściciele
Damian Jeziorkowski
Damian Jeziorkowski
2020-07-18
Cisza, spokój, właścicielka przemiła. Natomiast replika parostatku oraz jej kapitan rewelacja! Polecamy miejsce!
Marcin Sosnowski
Marcin Sosnowski
2020-07-07
Super cisza spokój tylko szkoda że sklepy daleko.