Sztuka Tajemna – Prognoza Pogody. Odtajniona.

Sztuka Tajemna – Prognoza Pogody. Odtajniona.

utworzone przez | kwi 13, 2015 | Słonce w żaglach | 0 komentarzy

Nie wyobrażam sobie, żeby przed wyjściem w morze nie posiadać aktualnej prognozy pogody. I to z kilku źródeł. To, że w tej chwili jest piękna pogoda niech cię nie zmyli. Słonko czasami wpada się pożegnać, by po krótkim czasie schować się za ciężkimi chmurami spod których może nieźle dmuchnąć i dobrze polać.

Nie będę się teraz rozpisywał o meteorologii.

pogoda

Na skróty idąc należy sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, przygotowane przez zawodowych badaczy zjawisk atmosferycznych czyli meteorologów. Oni czasami między sobą się nie dogadują i na ten sam akwen podają różne prognozy, to co dopiero my żeglarze. Z krótkiego rozdziału w jakimś podręczniku pamiętamy jego tytuł i pamiętamy, że udało się zdać ten przedmiot na egzaminie i już. Nie ma się co puszyć i udawać wszystkowiedzącego na podstawie wyglądu nieba i strzykaniu w kolanie, tylko trzeba poszukać prognozy.

Potrzebne linki są zgromadzone na tej stronie, gdzie po prawej stronie w zakładce Baza wiedzy jest podstrona  Pogoda. Podano tam kilka linków do prognoz różnego autorstwa. Instytuty meteorologiczne niemieckie, duńskie, polskie, szwedzkie, norweskie, brytyjskie podają nam swoje marzenia pogodowe. Jak się pomylą, to my dostajemy w skórę. Na szczęście dużych pomyłek nie ma. Prognozy dobowe sprawdzają się niemal w 100%, te na dwa dni mniej, te na powyżej 5 dni to już jest wróżenie z fusów. Niemniej można i trzeba z tej wiedzy korzystać.

Warto teraz, przed sezonem poćwiczyć ich interpretację, nauczyć się jak są zaznaczane kierunki i siła wiatru, ostrzeżenia czy temperaturę i jak można np: mapę wiatrów przenieść do naszego plotera nawigacyjnego czy laptopa. Proszę pamiętać, że mówimy o prognozach NA MORZE, a te podawane przez Lato z radiem czy tvn po dzienniku to są prognozy lądowe – całkiem nie przydatne do poważnych celów realizacji żeglarstwa morskiego.

Bardzo dobra niemiecka prognoza była do końca zeszłego roku nadawana na falach długich i można ją było odebrać zawsze i wszędzie. Niemieccy inżynierowi tak się przyzwyczaili, że internet jest wszędzie, że nadal podają tą doskonałą prognozę ale odebrać ją można tylko przez sieć www,  a tej na morzu nie ma. Na wszelki wypadek dołączyłem ściągę z niemieckiego i nazwy akwenów (ściągę znalazłem w sieci i nie wiem kto jest jej autorem, ale jest fajna). Pozostałe informacje same się znajdą w czasie zabawy z podanymi linkami pogodowymi. Owocnej zabawy.

Dobry skiper unika sztormów, a opowieści, że kogoś „nagle zaskoczyło” czy „dopadł” ich niespodziewany sztorm świadczą o braku przygotowania opowiadacza do poruszania się po morzu. Jest cieniasem, z którym nie należy wychodzić w morze.

Mając prognozę możemy nasz tygodniowy rejs lepiej zaplanować, a to już połowa sukcesu!

Pozdrawiam! Wojtek Drewniak.

Już dziś zaplanuj swój urlop na Mazurach!

Witold Bawołek
Witold Bawołek
2023-08-06
Domek super. Mili właściciele. Widoki na jezioro mega!!!
Goshia Zdziebłowska
Goshia Zdziebłowska
2023-06-11
Właśnie wróciliśmy z pobytu w Marina Bajana. Polecamy z czystym sercem, spokój, cisza, bardzo dobrze wyposażone domki, mega wygodne materace, bardzo cenimy bawełnianą pościel, dostęp do w pełni wyposażonej tawerny z grillem!, prywatnego pomostu, kajaków i rowerów. Do tego Pan Wojtek (gospodarz) organizuje rejsy repliką parostatku, które bardzo polecamy. Statek jest bardzo komfortowy, z toaletą na pokładzie! To nie jest zwykła wycieczka – naprawdę wiele stracicie, jak nie skorzystacie  Ze Starych Sadów do Mikołajek jest zbudowana nowa ścieżka pieszo-rowerowa, bardzo malownicza, polecamy ją szczególnie w porze zachodu słońca. Rezerwując w ostatniej chwili domek nie spodziewaliśmy się, że będzie tak fajnie. Całość przerosła nasze oczekiwania. Z Panią Basią można wszystko załatwić, Pan Wojtek w razie problemów przybędzie na pomoc, czuliśmy się jak w domu, bezpiecznie i rodzinnie.
Agnieszka Wasiłek
Agnieszka Wasiłek
2022-08-25
Przepiękna replika parostatku, organizacja rejsu na najwyższym poziomie. Cudowny, zabawny i bardzo cierpliwy Pan Wojtek, który zorganizował na rejs marzeń, chociaż miał trudną załogę (same kobiety). Z wielką przyjemnością i czystym sumieniem mogę polecić to miejsce. Na pewno będę chciała tam wrócić, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotyka się takich gościnnych, troskliwych i wspaniałych ludzi;)
Paweł Międlar
Paweł Międlar
2021-08-26
Rewelacyjne miejsce! Przestronny, wyposażony we wszystko, przede wszystkim gustownie urządzony domek nad zachodnim brzegiem Jeziora Tałty. Z zadaszonego tarasu rozciąga się wspaniały widok na wodę, inaczej smakuje śniadanie w takich okolicznościach! Marina Bajana to nie tylko widok, to także dostęp do jeziora - spod domku spacerkiem kilkanaście metrów w dół. Gospodarze przygotowali małe kąpielisko przy pomoście. Cumują przy nim kajaki i motorówki, do dyspozycji rzecz jasna. Ale oko przyciąga przede wszystkim spacerowy stateczek "Melanie", replika parostatku z 1905 roku. W ramach pobytu skorzystamy z kilkugodzinnego rejsu w kierunku jeziora Szymon (mijamy trzy kanały - taki przedsmak szlaku Wielkich Jezior Mazurskich). Bardzo spokojna okolica, fajne trasy spacerowe i rowerowe (Stare Sady - Jora Wielka - Cudnochy - Faszcze - Nowe Sady). Idealne dla tych, którym przeszkadza nieco zgiełk zatłoczonych Mikołajek. Ale... do miasteczka, któremu szefuje Król Sielaw, zajrzeć trzeba (Muzeum Reformacji Polskiej, Wioska Żeglarska, nieczynna stacja PKP, urocza ulica Michała Kajki) - a to tylko rzut kamieniem! To także świetny punkt wypadowy na południowe, północne i wschodnie Mazury. Uprzejmi, uczynni i uśmiechnięci gospodarze są wartością na pewno dodaną, mają spory warzywniak z pomidorami etc. i do woli pozwalają korzystać! Obok domku stylowa tawerna - letnia kuchnia z miejscami do upichcenia, zjedzenia czy biesiadowania - co kto lubi. Żal odjeżdżać...
Anna Kozłowska
Anna Kozłowska
2021-06-18
Cisza, spokój, super właściciele
Damian Jeziorkowski
Damian Jeziorkowski
2020-07-18
Cisza, spokój, właścicielka przemiła. Natomiast replika parostatku oraz jej kapitan rewelacja! Polecamy miejsce!
Marcin Sosnowski
Marcin Sosnowski
2020-07-07
Super cisza spokój tylko szkoda że sklepy daleko.